środa, 21 grudnia 2011

Magnolia - azjatycka pięknośc

Magnolia (Magnolia officinalis = Houpu Magnolia = Magnolia-bark)

Kora magnolii ( Magnolia Bark) jest stosowana w medycynie chińskiej od tysięcy lat. Wspiera ciało, pielęgnuje dobre samopoczucie, reguluje przepływ energii i leczy wiele dolegliwości.

Japońscy naukowcy stwierdzili, że w magnolii występują dwa bifenolowe związki czynne, które decydują o jej właściwościach leczniczych i regulacyjnych. Są to honokiol i magnolol, oraz olejek esencyjny - eudesmol. Są one 1000 razy silniejszymi antyoksydantami niż wit. E.

Dzialanie rozkurczowe i przeciwbólowe
Wewnętrznie jest używana w celu likwidacji bólów skurczowych, wywołanych stresem, rozstrojem nerwowym. Znosi objawy niestrawności, wzdęcia, gazy, nudności. Stosowana jest  w celu poprawy apetytu, w nieżytach żołądka i jelit oraz biegunkach. Rewelacyjnie łagodzi objawy menopauzy.

Regulacja wydzielania kortyzolu
Magnolia utrzymuje równowagę wydzielania kortyzolu. Zapobiega więc m.in.skutkom jego nadmiaru tj.otyłości brzusznej, reguluje poziom glukozy (cukrzyca), elektrolitów i minerałów (osteoporoza), wpływa na pamięc i reguluje wiele innych, wywołanych stresem, zaburzeń.

Działanie przeciwzapalne i antyalergiczne
Magnolol wspiera naturalna produkcje hormonów kory nadnerczy (kortykosteroidow), które hamuja stany zapalne.To przeciwzapalne działanie przekłada sie na łagodzenie reakcji alergicznych oraz reakcji zapalnej  w przypadku astmy.

Działanie przeciwlękowe
Honokiol porównywano z diazepamem (Valium), znanym lekiem przeciwlękowym. Okazało się, ze honokiol wykazuje 5 krotnie silniejsze działanie przeciwlękowe niż diazepam, i to bez skutków ubocznych.
(nie wywołuje uzależnienia ani zaburzeń ruchu czy pamięci).

Choroba Alzheimera
Magnolia oferuje potencjalne korzyści pacjentom z chorobą Alzheimera. Chorobę tę charakteryzuje gromadzenie acetylocholiny w połączeniach synaptycznych neuronów i odkładaniem płytek amyloidu w mózgu, prowadząc do zaburzeń w jego normalnym funkcjonowaniu. Honokiol i magnolol, moduluje aktywnośc neurotransmiterów w mózgu i związanych z nimi enzymów ( wzrost aktywności acetylotransferazy cholinowej, hamowanie acetylocholiny, wzrost uwalniania acetylocholiny). Oba te związki wykazują wiec działanie neurotropowe, co może przelożyc się na przyrost ilosci komorek mózgu, a jednoczesnie redukcję ilosci komorek obumierajacych.

Alergia i astma
Magnolol wspiera naturalna produkcje hormonów kory nadnerczy (kortykosteroidow), które hamuja stany zapalne.To przeciwzapalne działanie przekłada sie na łagodzenie reakcji alergicznych oraz reakcji zapalnej w przypadku astmy.

Dawkowanie
Kora zaparzana jak herbata:3 - 9 g
standaryzowane preparaty:  250 - 750 mg/dzień

żródła:
http://www.herbwisdom.com/herb-magnolia.html
http://www.fitfaq.com/magnolia-bark.html
zdjecie:
 http://en.wikipedia.org/wiki/Magnolia_officinalis


zobacz też:
http://www.salusint.com.pl/pacjent_magnolia

1 komentarz:

  1. W sklepach ogrodniczych pojawiła się magnolia lekarska, udało mi się kupić sporą sadzonki.

    OdpowiedzUsuń